Boom na Polskę – Borsk

Posted on 10 marca 2017

Borsk to wioska kaszubska, która znajduje się na terenie województwa pomorskiego i podlega pod powiat kościerski oraz gminę Karasin. Osada leży nad Jeziorem Wdzydze zwanym Morzem Kaszubskim, które jest objęte obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Ponadto, jest otoczona przez dziką przyrodę dzięki czemu można tu znaleźć ciszę i spokój. Turyści nie mają szans na doznanie rozrywek typowych dla modnych kurortów, ale jest to poniekąd zaletą tego miejsca. Pobyt z noclegiem w Borsku zapewnia przyjezdnym także kontakt z językiem oraz kulturą kaszubską. Z racji swojego malowniczego położenia może być traktowany jako alternatywa dla mazurskich miejscowości wypoczynkowych albo ciekawy przystanek w drodze do Władysławowa, które zwiedziliśmy i polecamy.

Rzecz o Wdzydzanie

Patrząc na Jezioro Wdzydze z lotu ptaka można zauważyć jego nieregularny kształt, a także sławetny układ wód tworzący "Wdzydzki Krzyż". Sprawcą takiego kształtu akwenu jest według legendy król Sorka, którego podczas polowania urzekła przepiękna rusałka Wdzydzana. Co król zerknął na rusałkę ta znikała, za każdym razem niespodziewanie zmieniając miejsce ukazywania się królowi. Wdzydzana spędzała mu sen z powiek. Nie był w stanie o niej zapomnieć co spowodowało, że jego lud zaczął uczestniczyć w poszukiwaniach Wdzydzany. Te nie były niczym innym jak przekopywaniem ziemi w miejscach, gdzie pojawiała się rusałka. Ponieważ rusałka ujawniała się w różnych miejscach, gonitwa z łopatami za nią nabierała nieplanowanych kierunków kopania. Pogoń za zjawą trwała latami. Dopiero przed śmiercią władca krainy zrozumiał, że całe swoje życie spędził w pogoni za iluzją i że pokochał kogoś z kim nie mógł być. Powstałe wówczas jezioro otrzymało nazwę od imienia rusałki. Turyści powinni wiedzieć, że im także może ukazać się Wdzydzana, przy czym trzeba wykazać się silną wolą, by nie ruszyć za nią w niekończącą się pogoń.

Podniebne atrakcje

W Borsku znajduje się stare lądowisko, które obecnie jest własnością prywatną. Lądowisko ma pas startowy o długości 1500 metrów. Obiekt ten jest centrum podniebnych przygód – jest to prawdziwy raj dla lotniarzy i paralotniarzy. Warto jest zobaczyć okolicę podczas lotu. Nawet osoby początkujące mają szansę na tego typu doznanie, gdyż lądowisko oferuje loty tandemowe (pilot plus pasażer). Borsk oferuje wiele atrakcji, choć nie jest jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Tym bardziej warto wybrać się tam na wypoczynek z rodziną lub grupą przyjaciół.

Bez kategorii


  1. czerwona123 pisze:

    Ciekawa, ale trochę smutna legenda

  2. luz.maria pisze:

    romantyczna opowieść, ale za to jak pięknie jest w Borsku latem nad takim jeziorem i każdy znajdzie miejsce dla siebie

  3. Ulisses pisze:

    lubię nocleg w Borsku za to, że jest jeszcze taki mało znany i jest tam spokój i cisza, którą inni wczasowicze potrafią uszanować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>