Do zobaczenia w Szczyrku

Posted on 30 września 2016

Możliwość chodzenia po górskich szlakach, jazdy na nartach w okresie zimowym, a także spacerów po malowniczej okolicy w okresie letnim każdego roku ściąga wiele osób do Szczyrku. Miasto położone u stóp Beskidu Śląskiego przyciąga także miejscami, które warto zobaczyć oraz niesamowitym klimatem, który można poczuć odwiedzając tamtejsze restauracje czy karczmy z typowym góralskim jedzeniem.

Oczywiście jako miasto leżące w górach Szczyrk daje możliwość wyjazdu koleją linową na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. Kolej jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich kończy się na Hali Jaworzyna, druga natomiast wyjeżdża właściwie na sam szczyt góry. Roztaczający się w czasie jazdy widok jest piękny, jednak to co można zobaczyć po dojechaniu na górę zapiera dech w piersiach. Warto wiedzieć, że na Skrzycznem znajduje się schronisko.

Podczas pobytu w Szczyrku warto odwiedzić drewniany kościół świętego Jakuba (który dzisiaj jest sanktuarium). Wewnątrz kościoła można podziwiać piękny barokowy wystrój, wewnątrz znajdują się również cenne organy. Kościół znajduje się przy drodze do Wisły naprzeciwko kompleksu skoczni narciarskich Skalite, które również warto zobaczyć.

Pierwsza skocznia powstała tu w 1937 roku i była stosunkowo nieduża (punkt K wynosił 40 m). Dziś w Szczyrku znajdują się trzy skocznie o punktach: K-40, K-70 oraz K-95. Na tej ostatniej rozgrywają się Mistrzostwa Polski w sokach narciarskich, niekiedy organizowane są tam także międzynarodowe zawody.

Osoby, które chcą się posilić powinny koniecznie zajrzeć do Gospody Polskiej. To przytulne miejsce często odwiedzane przez znane postacie (Adam Małysz, Cezary Pazura czy Kamil Durczok) poszczycić się może nie tylko "galerią dłoni sławnych ludzi", ale także smakowitą kuchnią.

Łatwo się przekonać dlaczego Szczyrk jest tak chętnie odwiedzany przez turystów. Poza wymienionymi wcześniej atrakcjami miasto może się poszczycić galerią sztuki, a także sanktuarium, które powstało po objawieniu Najświętszej Maryi. Dlatego też bazy noclegowej {Szczyrk} należy szukać jak najwcześniej. Pomimo posiadania wielu pensjonatów, hoteli czy ośrodków turystycznych, noclegi w Szczyrku są tak często poszukiwane, że może okazać się, iż braknie miejsca dla osób, które chciałyby odwiedzić to malownicze miasto.

Bez kategorii


  1. Moro pisze:

    Szczyrk ma super wyciagi i świetne trasy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>