Przepiękne tereny Podlasia

Posted on 28 lutego 2017

Podlasie to przepiękny region w Polsce, który słynie z wielu zabytków, urokliwej przyrody, unikalnych gatunków zwierząt, bogatej historii. Koniecznie trzeba przyjechać tu na wakacje. Co przede wszystkim warto zobaczyć na Podlasiu?

Podlasie słynie między innymi ze wspaniałej Puszczy Knyszyńskiej. Koniecznie trzeba wybrać się na przejażdżkę rowerową po trakcie napoleońskim, czyli szerokim dukcie leśnym. Podobno właśnie tędy z Moskwy wracał saniami cesarz. Przy tych leśnych drogach można między innymi odnaleźć fragmenty krzemienia. Z kolei koniec września to wysyp borowików. Właśnie tu, co roku odbywają się Mistrzostwa Podlasia w Zbieraniu Grzybów. W puszczy spotkać można żubry, rysie, wilki, borsuki, sarny, jelenie, bobry. W 1988 roku na terenach tych utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego. Zajmuje on powierzchnię prawie 75 ha. Ma on na celu przede wszystkim ochronę krajobrazu polodowcowego oraz zespołów leśnych o naturalnym charakterze, które są zbliżone do tajgi południowej. Obszar tej puszczy został także uznany za ostoję ptaków, która ma znaczenie europejskie.

Z pewnością nikt nie pożałuje wizyty w Bohonikach, Sokółce oraz Kruszynianach, gdyż są to istotne symbole Orientu. Już od XVII wieku żyją w tych wioskach Tatarzy i wciąż wyznają oni religię muzułmańską. Koniecznie trzeba przyjrzeć się okazałym drewnianym meczetom, które na kopułach wież wieńczą półksiężyce. Godne uwagi są też mizary, czyli stare tatarskie cmentarze. Koniecznie trzeba wstąpić do Muzeum Regionalnego w Sokółce, które słynie z dekoracyjnych tkanin z wersetami z Koranu.

Na uwagę zasługują także Krynki. Dawniej było to miasto zamieszkane w dużej mierze przez Żydów. Wyróżnia się ono przede wszystkim sześciobocznym rynkiem z rondem. Odchodzi od niego aż kilkanaście ulic. Możliwe, że jest to jedyny taki w Polsce rynek. W pobliżu leżą także Osowicze z przepięknym skansenem, który jest Białostockim Muzeum Wsi. Można podziwiać tam budownictwo i kulturę ludową. Na uwagę zasługuje chociażby dwór z początku dziewiętnastego wieku.

Na Podlasie koniecznie trzeba zabrać całą rodzinę. Funkcjonuje tu zresztą doskonała baza noclegowa – warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: "Podlasie noclegi", bowiem z pewnością wyświetli się wiele godnych uwagi ofert noclegów.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>