Przystań Rybacka w Rowach

Posted on 21 października 2016

Nie wiedzieć czemu Polacy nie przepadają za jedzeniem ryb. Dane statystyczne zbierane od wielu lat pokazują, że tylko odsetek z nas spożywa je regularnie, co jest dość dziwnym zjawiskiem w kraju, który posiada dostęp do morza. Wielu historyków dopatruje się przyczyn tego stanu w naszej historii. Według wielu teorii to właśnie w wyniku zaborów, wojen oraz czasów komunistycznych przestaliśmy doceniać te produkty. Słowo "doceniać" jest jednak nieprawidłowe, ponieważ zrezygnowaliśmy z nich z powodu narzuconej nam sytuacji geopolitycznej, a nie własnych upodobań. Aby to zrozumieć, musimy cofnąć się o wiele lat i spojrzeć na tamte wydarzenia z perspektywy zwykłego obywatela.

Nie ma co ukrywać, że dieta dzieci uzależniona jest od tego co spożywają ich opiekunowie. Z powodu tego, że w domach przedwojennych nie jedzono ryb, kolejne pokolenia nie nauczyły się ich przyrządzać. Nasi dziadkowie i rodzice nie posiadali urozmaiconej w ryby diety, bo jedzenia nie było w ogóle, a produktów morskich w szczególności. I to właśnie z tego powodu nie ma ich także w naszej diecie.

Aby zmienić ten stan, powinniśmy w subtelny sposób zacząć wpływać na całe rodziny. Niestety nie sprawdzą się tutaj żadne kampanie społeczne, których owocem będą poobwieszane płoty czy reklamy w telewizji. W tym wypadku lepiej nada się promocja ryb w ich środowisku naturalnym czyli nad morzem. Powinniśmy zacząć promować przystanie rybackie tak, aby każdego dnia pojawiali się na nich turyści chętni zobaczyć trud pracy jaki trzeba włożyć, aby złowić jedną rybę. Może wtedy Polacy na początku z powodów patriotycznych zaczną po nie sięgać, a potem samoistnie staną się one częścią naszej diety.

Miejscem, do którego możemy się wybrać, aby zobaczyć jak łowi się ryby jest Przystać rybacka w Rowach, niedaleko Ustki. Oczywiście możemy bezpośrednio zatrzymać się w tym miejscu, ponieważ ze znalezieniem pokoju w Rowach nie powinno być większych problemów. Jest to niewątpliwie zasługa rozbudowanej bazy noclegowej dostępnej pod adresem http://meteor-turystyka.pl/noclegi,rowy,0.html. Przystać rybacka w Rowach mierzy ponad dwieście metrów długości. Nadbrzeże przygotowano tak, aby mogły w niej cumować statki różnego rozmiaru, ale tutaj pojawia się problem. Wody w tej okolicy Bałtyku są dość płytkie i pojawiają się na nich mielizny, które utrudniają cumowanie w porcie. Nie powinien nas więc dziwić widok krążących przy plaży kutrów. Reasumując, Przystań rybacka w Rowach jest miejscem, które powinniśmy bez dwóch zdań odwiedzić.

Bez kategorii


  1. lisia nora pisze:

    Z każdego roku jest coraz większa świadomość z powodu korzyści jedzenia ryb, poza tym nigdzie nie ma takich dobrych dań z rybami jak nad Morzem Bałtyckim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>