W Sztutowie nie można się nudzić

Posted on 13 grudnia 2016

Wakacje w okolicy Mierzei Wiślanej to wspaniały pomysł na urozmaicone spędzenie urlopu. Morze, Zalew Wiślany i Żuławy stwarzają wiele możliwości dla aktywnie spędzających czas. Idealnym miejscem na takie wakacje jest Sztutowo. Leży u samej nasady Mierzei, w sąsiedztwie Zalewu i morza. Warto sprawdzić noclegi w Meteorze i zaplanować urlop w Sztutowie już dziś.

Co w samym Sztutowie? 2 września 1939 roku Niemcy przywieźli z Gdańska do Sztutowa pierwszych jeńców wojennych i stworzyli tu dla nich obóz koncentracyjny. Kilkanaście lat po wojnie, w tym miejscu dzięki staraniom tych, którzy przeżyli otworzono muzeum Stutthof. Teren muzeum traktowany jest jak cmentarz i wstęp do niego jest bezpłatny. Na miejscu zobaczymy zachowane krematorium, komorę gazową, baraki, magazyny i stróżówkę. Dzięki bogatym zbiorom archiwalnym w muzeum Stutthof zorganizowano także wystawę o obozie. To smutny element naszej historii, jednak warto poświęcić mu jedno popołudnie, gdy będziemy w Sztutowie.

Na wschód od Sztutowa

Kierując się na wschód, w stronę Mierzei Wiślanej, dotrzemy do Kątów Rybackich. W Kątach warto udać się do muzeum Zalewu Wiślanego, a potem na godzinny rejs po samym zalewie. Statek ma przystań niedaleko muzeum. Kąty to niewielka miejscowość, więc wszystko jest pod ręką!

Z kolei w Krynicy Morskiej koniecznie trzeba się udać do latarni morskiej. Obecna stoi tu od 1951 roku. Zbudowano ją po wojnie, gdy Niemcy zniszczyli jej poprzedniczkę z końca XIX wieku. Na szczyt latarni można się wspiąć i podziwiać panoramę Krynicy oraz Bałtyk.

Dziki Zachód

Niedaleko Sztutowa znajduje się mały Jantar. Miejscowość słynie głównie z bursztynu. W połowie lipca organizowane są tutaj "Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu". Nawet nazwa tej niewielkiej wsi nawiązuje do bursztynu. Kilkanaście lat temu w Jantarze powstało Muzeum Bursztynnictwa. W kilku szkolnych salach zapoznamy się z historią Jantaru i jego mieszkańców. Dowiemy się sporo o samym bursztynie i będziemy mogli pooglądać zatopione w żywicy okazy owadów. Warto tutaj zajrzeć – w końcu Jantar to źródło naszego bursztynu.

Po zwiedzeniu muzeum kolej na atrakcje dla najmłodszych, choć starsi też na pewno nie będą się nudzić. Od wielu lat do Jantaru przyciąga wioska indiańska. To miejsce założone przez dwójkę pasjonatów, którzy z ogromną przyjemnością opowiadają o indiańskiej historii, zwyczajach i kulturze. Właściciele zebrali ogromną liczbę eksponatów, dzięki którym mogli w drobiazgowy sposób odtworzyć tipi wodza i codzienne życie Indian. To ekscytująca wyprawa do Ameryki Północnej.

To jednak tylko niektóre z możliwości, jakie czekają na nas w Sztutowie. Oprócz aktywnego zwiedzania, można tutaj wybrać się na rowerowe wycieczki szlakami wyznaczonymi w nadmorskim lesie. Wędkarze znajdą dla siebie odpowiednie miejsca do połowów nad brzegami licznych rzeczek i dopływów. A miłośnicy przyrody mogą zajrzeć do rezerwatów: rezerwatu mew w Mikoszewie, rezerwatu kormoranów w Kątach Rybackich lub rezerwatu Buków na Mierzei Wiślanej. A Sztutowo leży w samym centrum tych możliwości – pozostaje tylko planować urlop.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>