W wędrówkę po beskidzkich połaninach – Rzepedź

Posted on 22 października 2016

Beskid Niski oraz Bieszczady postrzegane są dzisiaj przez turystów za prawdziwy dziki Wschód. Na pograniczu tych obszarów znajduje się wieś Rzepedź. To jedno z nielicznych i ostatnich takich miejsc w Polsce. Dlaczego? Teren ten jest zamieszkiwany przez Łemków – ruskich górali. Po dziś dzień kultywowana jest ich tradycja i obyczaje. Charakterystyczne stroje, regionalna kuchnia oraz niepowtarzalna zabudowa tworzą oryginalny klimat. Poczujesz go decydując się na nocleg w jednym spośród wielu gospodarstw agroturystycznych. Znajdziesz tu ponadto pola campingowe, pensjonaty czy wille zapewniające komfortowy wypoczynek (szeroki wybór miejsc noclegowych na: meteor-turystyka.pl). Choć daleko wsi do miejscowości turystycznej, to atrakcji jest tu co niemiara.

Zarówno Rzepedź, jak i okolice gminy Komańcza zapełnione są pensjonatami i hotelami. To świetne miejsce wypadowe na długi weekend i ogólnie dłuższy pobyt. Na uwagę zasługuje szczególnie oferta gospodarstw agroturystycznych oferujących przejażdżki konne po przepięknych beskidzkich połoninach. Wielu gospodarzy pełni też rolę przewodników oprowadzając zainteresowanych wzdłuż najpiękniejszych zakątków Beskidu Niskiego czy Bieszczad. W zachwyt wprawią turystów z pewnością połoniny. Wiele pośród nich powstało na skutek ludzkiej działalności. Aż trudno w to uwierzyć, ale przed drugą wojną światową obszar Łemkowszczyzny był bardzo gęsto zaludniony. Każdy kawałek pola był na wagę złota. Sytuacja zmieniła się po wysiedleniu miejscowej ludności w 1947 roku. Pozostały puste tereny, a natura nie lubi próżni. Niegdysiejsze orne pola zajęły lasy i łąki.

Rzut beretem od Rzepedzi dostępny mamy Bieszczadzki Park Narodowy. To właśnie tam połoniny prezentują się najpiękniej, zwłaszcza o samym świcie. Lepiej jednak uważać przy samotnych wędrówkach. Bieszczady to dom dzikiej zwierzyny – wilków a nawet niedźwiedzi brunatnych. Umowną granicę miedzy Bieszczadami a Beskidem Niskim stanowi rzeka Osława i jej dopływ Osławica. To właśnie nad nią ulokowana jest przepiękna wieś – Rzepedź. W dolinie rzeki znajduje się kilkanaście zabytkowych drewnianych cerkwi greckokatolickich. W Rzepedzi zabytkiem godnym zwiedzenia jest cerkiew pw. św. Mikołaja. Zabytkowe budynki znajdziemy też m. in. w Wielopolu, Szczawnie czy Wisłoku. Cerkwie wspaniale komponują się z zalesionym krajobrazem. Warto wybrać się też na wędrówkę szlakiem. Gdy brakuje Ci pomysłu na krótką, ale ciekawą wycieczkę po kraju wybierz Bieszczady a noclegi zarezerwuj w Rzepedzi.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>