Wśród pienińskich górali

Posted on 1 września 2016

Polscy górale – "lud ze stali" – zapisali się w historii naszego kraju już wiele razy. Mało kto jednak wie, że jest to grupa bardzo zróżnicowana. Zupełnie inne tradycje, stroje, potrawy czy muzykę znajdziemy wśród górali na Spiszu, Orawie, w Tatrach, Beskidzie Żywieckim czy wreszcie w Pieninach. Poszczególne grupy bardzo podkreślają swoją odrębność, a stosunki pomiędzy nimi bywają nieraz mocno napięte. Do tego wszystkiego dochodzi postawa górali z Tatr, którzy uważają się za jedynych "prawdziwych" górali. Z tego względu należy bardzo uważać podczas kontaktu z mieszkańcami polskich gór i Podhala, żeby nieostrożnym słowem nie urazić ich uczuć.

W Pieninach {https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieniny} na południowy wschód od Nowego Targu i Jeziora Czorsztyńskiego wykształciła się specyficzna grupa górali o własnych tradycjach. Na pierwszy rzut oka górala pienińskiego rozpoznaje się po stroju – a konkretnie po charakterystycznym, niespotykanym nigdzie indziej niebieskim serdaku. Reszta stroju ludowego – bogato zdobione spódnice, męskie gunie, kierpce czy tkane koszule – jest raczej typowa dla Podhala. Podobieństwa znajdziemy również w muzyce, chociaż znawcy folkloru bez problemu rozpoznają dźwięki grane przez górali z Pienin. Charakterystyczna jest z kolei kuchnia w której w Pieninach wyczuwa się wpływy węgierskie, wynikające z faktu, iż akurat ta część Podhala przez długie lata bezpośrednio sąsiadowała z państwem Madziarów. To dlatego w Pieninach spotyka się takie potrawy jak Pampuchy czy Jucha. Wpływy węgierskie ale i niemieckie słychać również w lokalnej gwarze. Tu częściej niż gdzie indziej pojawiają się słówka pochodzące z niemieckiego, takie jak "fryśtyk". Ta tendencja jest szczególnie widoczna w nazwach miejsc geograficznym ("Robsten", "Falsztyn", "Grywałd") oraz nazwiskach.

Interesujące zwyczaje pienińskich górali to coś co warto poznać – a przy okazji zwiedzić jedne z najpiękniejszych polskich gór oraz niezwykłe zabytki, takie jak zamek w Czorsztynie i Niedzicy. Znalezienie noclegu na kilkudniowy pobyt w tych stronach nie stanowi problemu. Szeroką bazę noclegową posiada {http://meteor-turystyka.pl/noclegi,czorsztyn,0.html} np. Czorsztyn, urokliwie położony nad brzegiem zbiornika retencyjnego. Turyści mogą tu skorzystać zarówno z prywatnych kwater, pensjonatów jak i domów wypoczynkowych. Ceny nie są z reguł wygórowane a oferowane warunki na pewno zadowolą każdego. Dlatego naprawdę warto wyjechać w Pieniny.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>